СТЕМ „Роботика и кибер-физични системи“ отвари врати в МГ „Баба Тонка“
Това е вторият СТЕМ център в Математическа гимназия „Баба Тонка“, финансиран е по Национална програма „Изграждане на училищна СТЕМ среда и високотехнологични свързани класни стаи“ по Националния план „Възстановяване и устойчивост“ чрез подкрепата на Европейския съюз и е на стойност 129 272 евро. Идейният проект е изготвен с участието на преподавателите от МГ „Баба Тонка“ - Даниела Иванова, Диана Йорданова, Донка Симеонова и Снежана Тодорова, както и с активното ръководство на д-р Галина Бобева, директор на Математическа гимназия. Той е предназначен за учебните предмети физика, астрономия и роботика.
На тържеството присъстваха: проф. д-р Десислава Атанасова, ректор на РУ „Ангел Кънчев“, Сащо Щерев, началник отдел „Образование“ в Община Русе, Екатерина Кръстева – председател на училищното настоятелство.
В приветствието си проф. Десислава Атанасова каза, че Математическата гимназия винаги ще бъде не само нейното любимо училище, но и място, в което се обучават специалисти по математика и физика, от които водещи изследователи и учени. Затова гимназията винаги ще има подкрепата на Русенския университет.
Сашо Щерев каза, че е съпричастен с работата на екипа, подготвил и осъществил проекта от самото му начало. Община Русе подкрепя развитието на роботиката, затова гимназията винаги може да разчита на подкрепа. Математическа гимназия винаги е заемала първите места в състезанията по роботика.
Екатерина Кръстева сподели, че се чувства почти част от екипа, тъй като следи развитието на проекта от идейното му начало до финалния етап на реализацията му. Поздрави преподавателите, които са участници в реализацията на проекта, и изказа мнение, че те са пример за високи професионални качества на учителите от Математическата гимназия.
Учениците от 10-те класове демонстрираха експериментална задача по физика, а петокласниците – по математика и роботика.
В края на тържеството д-р Галина Бобева връчи грамота от Министерство на образованието и науката на Красимир Станков за класирането му на трето място на 29-то издание на Националната олимпиада по астрономия. Той демонстрира на гостите и учениците от пети клас реално наблюдение на слънцето през филтъра на телескопа.
През 2024 г. преподаването на роботика в МГ „Баба Тонка“ навърши десет години и започна своето второ десетилетие. През настоящата учебна година Даниела Иванова и Диана Йорданова, старши учители по физика и астрономия, получиха наградата на Съюза на физиците и Фондация „Св. св. Кирил и Методий“ в България, заслужено признание на професионалната колегия към дългогодишния труд на преподавателките.





